Akustik Ses Uygulamaları

Sinema Ses Yalıtımı

Sinema ses yalıtımı; Dış mekânlardaki seslerin içeriye gelmesi, içerideki seslerin de dışarıya gitmesi ve bunları uygun düzeye indirilmesi gerekli olan alanların başlangıcında sinema ve tiyatro salonları gelmektedir.

Genel hatlarıyla beyaz perde salonları, avm’leri ve eğlence mekânları gibi aktivite alanlarının içinde konumlandırıldıklarından ses izolasyonu en üst düzeyde olması gerekmektedir. Dışarıda bulunan insanların sinemadaki sesten dolayı kötü etkilenmemesi gerekmektedir.

Bu tür kalabalık ortamlarda olan beyaz perde salonlarına dışarıdan her hangi bir ses de gelmemesi gerekmektedir. Beyaz perde izlemeye gelen insanlar sadece izledikleri filmin sesini duymalıdır. Sinema salonlarında ses izolasyonu ile rahatsız edici seslerin geçişini engellemek için genel anlamda taş yünü, strafor, cam yünü, piramit sünger gibi kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Isı izolasyonu ve yapı elemanlarının oluşturmuş olduğu uyum ve denge ile gürültü sorunları ortadan kaldırılabilir. Yapı malzemeleri sayesinde iletilen ses miktarı azaltılır ve tamamen ortadan kaldırılır.