Akustik Ses Uygulamaları

Müzik Odası Ses Yalıtımı

Müzik odası ses yalıtımı; Müzik odaları da akustik mekânlardandır ve ses izolasyonunun yapılması gerekli olan ve ciddi özen gerektiren alanlardandır.

Müzik odalarında kullanılacak olan malzemelerin dekor açısından da uygun olması gerekmektedir. Kumaş kaplı paneller ortamın akustiğinin düzeni ve dekoru açısından oldukça uygun malzemelerdir.

Müzik odalarında akustik seslerin düzenli olması oldukça önemli bir konudur. Yüksek ses çıkan ortamlar olduğundan dolayı, dışarıdan her hangi bir sesin içeriye girmesi ve içerideki sesin dışarıya çıkmasını engellemek için müzik odası ses yalıtım uygulamaları yapılmaktadır.

Bu odaların dış ortam sesinin sıfır derecesinde olması gerekmektedir. Dışarıdan gelecek en küçük bir gürültü dahi hatalara sebebiyet verir.

Müzik odaları ses izolasyonu tatbik malzemeleri müzik odasındaki sesin frekans değerlerine göre seçilmektedir. Yüksek ses frekanslarında bariyerli akustik ve ses izolasyon süngerleri kullanılmaktadır. Diğer ses frekansları için ise, tekno tocuh süngerler, akustik halılar, bariyerli süngerler, melamin bazlı süngerler, kumaş paneller ve akustik süngerler kullanılmaktadır.